Hem > Produkter > Diskreta halvledarprodukter > Transistorer - FET, MOSFET - Single > STV160NF03LT4
STV160NF03LT4
STMicroelectronics
STV160NF03LT4
STMicroelectronics
MOSFET N-CH 30V 160A POWERSO-10
Blyfri / Överensstämmer med RoHS
produkt~~POS=TRUNC paramters
Vgs (th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Vgs (Max)
±15V
Teknologi
MOSFET (Metal Oxide)
Leverantörs Device Package
10-PowerSO
Serier
STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8 mOhm @ 80A, 10V
Effektdissipation (Max)
210W (Tc)
Förpackning
Cut Tape (CT)
Förpackning / Fodral
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Andra namn
Driftstemperatur
175°C (TJ)
Monteringstyp
Surface Mount
Lead free / RoHS Compliant
Inputkapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
4700pF @ 25V
Gate Laddning (Qg) (Max) @ Vgs
140nC @ 10V
FET-typ
N-Channel
FET-funktionen
Drivspänning (Max Rds På, Min Rds På)
5V, 10V
Avlopp till källspänning (Vdss)
30V
detaljerad beskrivning
N-Channel 30V 160A (Tc) 210W (Tc) Surface Mount 10-PowerSO
Ström - Kontinuerlig avlopp (Id) @ 25 ° C
160A (Tc)